درون گرایی در فروش

چگونه به عنوان یک درون گرا در فروش موفق باشیم؟

وقتی اسم یک فروشنده موفق می آید ممکن است اولین چیزی که در ذهن شما بیاید، تصویری از یک فرد سرزنده و برون گرا باشد که با چرب زبانی می تواند هر کسی را به خرید محصولش متقاعد کند.
اگر شما به طور ذاتی شخصی درون گرا هستید و تمایل دارید که در حوزه ی فروش فعالیت کنید، اصلا نگران نباشید چون با استفاده از تکنیک ها و استراتژی هایی که در ادامه توضیح می دهیم می توانید رابطه خود را با مشتری تقویت کنید و یک فروشنده خوب باشید و در نتیجه عملکردی به خوبی رقبای برون گرای خود داشته باشید.


1.    بهره برداری از نقاط قوت

یکی از مولفه های موفقیت در فروش متمایز بودن از سایر فروشندگان است . درون گرها هم توانایی های منحصر به فرد و خاص خود را دارند که با تقویت آنها ، خریداران زیادی جذب آن ها می شوند و موفقیت به سراغشان می آیند که درادامه به معرفی آن ها می پردازیم:
•    گوش دادن: سعی کنید که نیازهای اصلی مشتریان خود را بشناسید و برای گوش دادن به خواسته های مشتریان خود گوش شنوایی داشته باشید.

افرادی که به طور ذاتی درون گرا و اجتماعی هستند بعضا در این زمینه موفق نیستند زیرا هرگز از نیازهای اصلی مشتری اطلاع پیدا نمی کنند.
•    تفکر سیستمی: افراد درون گرا معمولا راهکارهایی که به مشتریان خود ارائه می دهند طبق حساب و کتاب خاصی است و سعی می کنند که راهکارهای مقرون به صرفه و عملی ارائه کنند که برای مشتریان بسیار جالب و مورد پسند است.
•    پیگیری و توجه به جزییات: افراد درون گرا علاوه برمهارت های لازم در تفکرات خود، ذره ای از جزییات از نظرشان دور نمی ماند. آنها به طور مداوم پیگیری های لازم را انجام می دهند و به تعهدات خود در برابر محصولی که فروختند عمل می کنند.

به همین خاطر از دید مشتریان به عنوان فروشنده های مدبرو دقیق شناخته می شوند. زیرا قابل اعتماد بودن و تلاش بی وقفه از نظر مشتریان ارزشمند است.  
   

2. مدیریت انرژی اجتماعی

برقراری تعاملات اجتماعی برای افراد درون گرا معمولا خسته کننده است. یکی از روش هایی که به افراد درونگرا کمک می کند این است که نیمی از روز کاری خود را برای ملاقات و تماس ها صرف کند زیرا اگر یک روز کامل را به انجام این کارها اختصاص دهد برایش خسته کننده می شود.
برای مثال می توانید صبح ها که انرژی بیشتری دارید را به برقراری تماس با مشتریان خود اختصاص دهید، و عصرها را به پیگیری تماس های مربوطه در صبح اختصاص دهید.

در این صورت این کار برایتان خسته کننده نمی شود چون هم انرژی اجتماعی خود را حفط می کنید و هم مشتریان خود را تحت تاثیر قرار می دهید. علاوه بر این:
•    هنگامی که به یک کنفرانس یا سمینار یا جاهایی که به تعاملات اجتماعی نیاز دارد، می روید سعی کنید وقتی را به عنوان استراحت خود اختصاص دهید تا بتوانید انرژِی بیشتری داشته باشید.

سعی کنید سوالاتی را که ذهن شما را مشغول کرده همراه خود داشته باشید تا اگر موضوع بحث برایتان خسته کننده هست با پرسیدن سوالهای خود موضوع بحث را به سمت دیگری سوق دهید.

حتی اگر تمایلی به حضور در این جلسات ندارید تمام سعی خود را کنید که حتما حضور داشته باشید زیرا این جلسات در بلند مدت باعث پیشرفت شما در کارتان می شود.
•    سعی کنید با مشتری وقت بگذرانید و او را سرگرم کنید، چون این کار باعث می شود مشتری با شما احساس صمیمیت بیشتری کند و باعث تقویت رابطه شما با مشتری می شود.

به عنوان مثال اگر در یک شرکت چندین رابط دارید از طریق آنها می توانید با افراد دیگری هم آشنا شوید یا حتی به فعالیت های ورزشی و فعالیت هایی از این قبیل با هم بپردازید . در این صورت با استفاده از مهارت های خود می توانید توضیحاتی را هم در رابطه با  محصولات خود بدهید.


3.انتخاب حوزه کاری مناسب و متناسب

بعضی از حوزه های کسب‌و‌کار بیشتر با روحیات و توانایی های ذاتی یک درون گرا متناسب است. بعضی از کارهایی که می توانید مد نظر قرار دهید:
•    کسب‌و‌کارهایی که روابط آن ها با مشتریان تکراری تر است با روحیه افراد درون گرا تناسب بیشتری دارند.
•    هر چه قدر محصولات متنوع تر و پیچیده تر باشند، مشتریان به راهنمایی بیشتری نیاز دارند و همین امر از نقاط قوت درون گرایان محسوب می شود.
•    درون گرها در محصولات و خدماتی که به مهندسان، کارشناسان مالی و پرسنل عملیاتی شرکت ها می فروشند بسیار موفق اند زیرا خریداران این حوزه ها بیشتر با واقعیت ها و نتایج قابل اندازه گیری سروکار دارند و به ندرت تحت تاثیر رنگ و لعاب و ظاهرسازی قرار می گیرند.
با استفاده از فروشندگی می توانید کنترل بیشتری روی وقت خود بگذارید و در صورت داشتن عملکرد خوب به آزادی مالی دست پیدا کنید. کسب نتایجی از این دست هم برای افراد درون گرا و هم افراد برون گرا به یک اندازه لذت بخش است.